Audi – technika na mieru

Všetci to poznáme, po nudnej jazde v kolóne na rozbitej okresnej ceste je pred nami zrazu stúpanie plné serpentín... zrazu by sme namiesto mäkkého komfortného podvozka uvítali tvrdší športový, riadenie by malo byť presnejšie, motor rýchlejšie reagovať na plyn, automatická prevodovka by mala radiť inak...

Po desiatich kilometroch je však jazdecký raj za nami a zasa by sme potrebovali auto s iným charakterom. A keď sa konečne priblížime na pol kilometra k vytúženej chate, zistíme, že cesta k nej bude ťažko prejazdná, lebo nikto neodhrnul sneh... Práve by sa hodilo nejaké SUV, aspoň na chvíľu.

Audi ponúka viaceré možnosti zmeny charakteru vozidla priamo za jazdy: Audi Drive Select, Adaptive Air Suspension, Audi Magnetic Ride a Audi Cylinder-on-Demand.

Podobne je to pri návrate zo služobnej cesty z Ingolstadtu...
Pekný kus nemeckej diaľnice priam provokoval jazdiť na limite a nahlas si pýtal pod kapotu aspoň výkonný šesťvalec, keď nie osemvalec.

... o pol hodiny nato sa presúvate po tej istej diaľnici tempom 80 a v duchu dúfate, že vydrží aspoň také. Pod kapotou by vám stačili aj štyri valce, osemvalec teraz kilometer čo kilometer odhrýza zbytočne veľa paliva, bohviekedy sa podarí natankovať...

Audi Drive Select

Prostredníctvom systému Audi Drive Select môžete ovplyvniť viaceré komponenty vozidla jedným tlačidlom a  takýmto spôsobom zmeniť charakter vášho Audi. V závislosti od modelu máte k  dispozícii až päť režimov: comfort, individual, dynamic, auto a  efficiency.

Audi Drive Select ovplyvňuje motor, riadenie a  pri prevodovke S tronic aj charakteristiku radenia automatickej prevodovky. Motor a prevodovka reagujú podľa režimu na pohyby akceleračného pedála spontánnejšie alebo vyváženejšie.

Ďalej sa posúvajú otáčky, pri ktorých sa uskutočňuje zmena prevodových stupňov. Okrem toho sa jazdnej situácii prispôsobuje riadenie – od športovo tuhého až po komfortné.

Audi Adaptive Air Suspension

Môžete si vybrať, či na najbližšom kilometri chcete mať auto komfortné, športové, automaticky sa prispôsobujúce vášmu štýlu jazdy, alebo auto ekonomické...

Na zasnežený výjazd k chate Audi tiež pozná riešenie – Audi Adaptive Air Suspension. Vzduchový podvozok na želanie, ktorý vám umožní aj zmenu jeho tvrdosti, ale aj zmenu jeho svetlej výšky.

Od rozpätia 30 mm pri modeloch Audi A6 limuzína/Avant a Audi A7 až po 95 mm pri veľkom SUV Audi Q7. Týmto systémom je vybavený aj unikátny automobil Audi A6 Allroad, kde možno meniť svetlú výšku vozidla v rozmedzí 65 mm.

Audi Magnetic Ride

Modely Audi A3, Audi TT a Audi R8 ponúkajú systém, ktorý umožňuje meniť tvrdosť tlmičov za jazdy, ale pri zachovaní svetlej výšky vozidla – Audi Magnetic Ride. Tento systém načítava a vyhodnocuje spôsob jazdy vodiča a pri športovej jazde v zákrutách obmedzuje aj bočné nakláňanie vozidla.

Cylinder on Demand

A nemecká diaľnica?
Audi vyvinulo a už ponúka systém Cylinder on Demand, teda počet valcov na želanie. V momente máte zo štvorvalca 1.4 TFSI úsporný dvojvalec, vo vhodnej chvíli zasa živý prepĺňaný štvorvalec alebo napríklad z osemvalca 4.0 TFSI štvorvalec
... a potom zasa osemvalec.